Choď na obsah Choď na menu
 

Konferencia policajných historikov 2023

Milí priatelia
Pod záštitou riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave plk. Mgr. Viliama Adamca sa v budove KR PZ na Špitálskej 14 uskutočnila 8. Konferencia policajných historikov. V dňoch 18. a 19. mája 2023 v spolupráci so Slovenskou policajno-historickou spoločnosťou, KR PZ, Územnou úradovňou BA VII. a BA X. Slovenskej sekcie IPA reprezentačné priestory budovy na Špitálskej zaplnili fundovaní prednášatelia. V úvodný deň 18. mája 2023 po slávnostnom otvorení sme si pripomenuli pamiatku nášho zosnulého kolegu Antona Kožáka, ktorý stál pri príprave tejto konferencie. Žiaľ sa jej nedožil a konferencia bola venovaná jeho pamiatke.
     Prvý deň program konferencie otvoril Michal Dlouhý témou Slavín polície a četníctva, nasledoval Peter Nevolný Žandári usmrtení v boji proti nemeckému nacizmu, Zbyšek Šustek Československé cestovné pasy ako dokumenty osudu dvoch židovských občanov počas II. svetovej vojny, Radek Galaš Už doznel zvonca hlas alebo 64 mŕtvych baníkov orípadu PLUTO, Ondŕej Koláŕ a Ivana Koláŕová Manželský život príslučníkov četníctva, Petr Klinovský Príbeh okresného četníckeho veliteľa v Námestove a Banskej Bystrici Štepána Blahynku, Josef Nejedlý Záložné pracovisko Ministerstva vnútra ČSSR.História určená na zabudnutie, František Šmákal História odznaku Bezpečnostná služba z roku 1946, Jiŕí Rulc Vedúci chovateľskej stanice PS kpt. Vladimír Zvolánek, Juraj Štaudinger 30 rokov Chovateľskej stanice Polícia Slovakia ukončil prednášky prvého dňa.
     19.mája 2023 otvoril konferenciu Vladimír Ďurišin na tému Nemecký boxer v četníckej správe, pokračoval Pavel Vanék Od incidentu pri prápore Vnútornej stráže Vsetín po prestrelke v Maďarsku. Prípad Jána Moravčíka a Jiřího Hajšmana.,Rudolf Manik Čistky v bezpečnostných orgánoch krajín ľudovej demokracie podľa sovietskeho vzoru,Tomáš Herajt Komunistická strana a bezpečnostné zložky na Slovensku, Richard Sadílek Requiem pro panenku trochu inak a konferenciu ukončil Petr Stein na tému MIVP v Prahe ako súčasť systému zabezpečujúceho verejný poriadok na území hlavného mesta. 8. Konferenciu policajných historikov ukončil Jerguš Sivoš